نرخ خرید تضمین خرما جوابگو کشاورزان نیست !

  • 1395/07/26
  • 589 بازدید

دبیر انجمن خرما با اشاره به اینکه نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست، گفت:در شرایط فعلی با اعمال نرخ خرید تضمینی به خرید فروش توافقی پشت کرده و 20 سال به عقب باز گشتیم.

علی اصغر موسوی دبیر انجمن خرما در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص وضعیت خرید تضمینی خرما اظهار داشت: امسال میزان خرید تضمینی خرما در برخی مناطق جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان نسبت به سال های گذشته بهبود یافته است.

وی با اشاره به اینکه نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست، بیان کرد: پیش از این نرخ خرید تضمینی خرما با تلاش و مساعدت انجمن خرما به خرید توافقی تبدیل شده بود که متاسفانه در شرایط فعلی با اعمال نرخ خرید تضمینی 20 سال به عقب باز گشتیم.

موسوی درخصوص افزایش قیمت خرما در بازار گفت: سود جویان در ایامی که تقاضا برای این محصول افزایش می یابدنرخ ها را بالا ببرند.

وی با بیان اینکه با برداشت محصول از مناطق خوزستان، بوشهر و فارس قیمت ها کاهش می یابد، افزود: سالانه یک الی یک میلیون و 100 هزار تن خرما در کشور تولید می شود که از این رقم حدود 500 هزار تن در داخل مورد استفاده قرار می گیرد.

موسوی با بیان اینکه سرانه مصرف خرما در عربستان 7 کیلو است،تصریح کرد: این در حالی است که سرانه مصرف خرما در کشور ما 1.2 کیلو است.خبرنگاران جوان