تولید سالانه ۳۰۰ میلیون قوطی کنسرو در کشور

  • 1403/04/02
  • 98 بازدید

رئیس صنایع سندیکای کنسرو گفت: بنابر آمار سالانه ۳۰۰ میلیون قوطی کنسرو در کشور تولید می‌شود، درحالی که ظرفیت تولید صنایع ۹۰۰ میلیون قوطی است.

مسعود بختیاری رئیس صنایع سندیکای کنسرو اظهار کرد: بنابر پیگیری های صورت گرفته، بخشنامه جدیدی در خصوص بازشدن ثبت سفارش ۱۰ هزار تن ماهی تون صادر شده که امیدواریم هرچه سریع تر مراحل اداری آن به اتمام برسد تا بخشی از دغدغه تولیدکنندگان مرتفع شود.


وی افزود: با توجه به آنکه صید داخل جوابگوی نیاز صنایع کنسرو نیست، از این رو منعی برای واردات نباید وجود داشته باشد چرا که از اواسط خرداد تا آبان ماه تولید داخل به دست تولیدکنندگان نمی رسد و برای تامین نیاز بازار راهی جزء واردات نداریم.


بختیاری با بیان اینکه صنایع کنسرو یک سوم ظرفیت خود تولید می‌کنند، اذعان داشت: برآوردها حاکی از آن است که سالانه ۳۰۰ میلیون قوطی کنسرو در کشور تولید می‌شود، درحالی که ظرفیت کارخانجات ۹۰۰ میلیون قوطی کنسرو است.


رئیس صنایع سندیکای کنسرو تصریح کرد: بنابر آمار طی سال های ۹۴ و ۹۵ رقمی بالغ بر ۵۴ هزار تن واردات ماهی داشتیم که در آن مقطع قیمت کنسرو تون برای مصرف کننده ثابت بود، اما طی سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ میزان واردات به یک پنجم معادل ۱۰ هزار تن رسید که همین امر منجر به جهش قیمت کنسرو برای مصرف کننده شده است.


مقام مسئول، با بیان اینکه اهرم واردات ماهی تون نقش کنترلی بر قیمت کنسرو دارد افزود : اگر محدودیتی برای واردات ماهی نداشته باشیم به طوریکه سالانه تا ۵۰ هزار تن ماهی تون وارد شود که جوابگوی نیاز بازار باشد، تعادل و کنترل بر قیمت اعمال می شود. کمااینکه تجربه سنوات قبل این موضوع را نشان می دهد.


 براساس برآوردهای صورت گرفته ۶۰ تا ۷۰ درصد نیاز ماهی تون از طریق صید داخل و مابقی از واردات تامین می شود.
اقتصاد آنلاین