صادرات گیاهان دارویی به ۴۸۰ میلیون دلار رسید

  • 1403/03/31
  • 90 بازدید

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی گفت: سال گذشته ۱۲۰ هزارتن انواع گیاهان دارویی به بازار‌های هدف صادر شد.

حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد بیان کرد: بنابر تلاش های وزارت جهادکشاورزی در سال زراعی گذشته سطح زیرکشت گیاهان دارویی را با افزایش ۴۰ هزار هکتاری به ۲۹۰ هزار هکتار رساندیم که از این سطج ۴۸۰ هزار تن تولید مربوط به ۶۰ نوع گیاه دارویی است.


وی تصریح کرد: امسال عملکرد و تولید گیاهان دارویی افزایش یافته به طوریکه درگل محمدی  بیش از ۷۰ تا ۸۰ هزار تن تولید خواهیم داشت، درحالی که سال گذشته ۶۰ هزار تن تولید داشتیم.


زینلی اذعان داشت: بنابر آمار در عرصه گل محمدی رتبه اول، زیره سیاه رتبه اول در کشت، در حوزه گشنیز و زیره سبز رتبه سوم و موسیر رتبه اول را دارا هستیم. گفتنی است که در بسیاری از گونه های گیاهان دارویی بدلیل انحصاری بودن کشورما رتبه نخست در دنیا را داریم.


مجری طرح گیاهان دارویی درباره آخرین وضعیت صادرات گیاهان دارویی افزود: بنابر آمار سال گذشته ۱۲۰ هزار تن انواع گیاهان دارویی با ارزش ۴۸۰ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده است.


مقام مسئول یادآور شد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته بدنبال آن هستیم تا در ۲ سال آینده سطح زیرکشت گیاهان دارویی را به ۳۵۰ هزارهکتار افزایش دهیم.  براین اساس مهم‌ترین دغدغه در حوزه گیاهان دارویی آن است که پتانسیل تولید را به مسئولان بشناسند تا آنها با درایت  وارد این حوزه شوند.


و با توجه به آنکه گیاهان دارویی نیاز آبی کمی دارند، از این رو براساس نیاز بازار داخل و صادراتی سطح زیرکشت را افزایش خواهیم داد و از طرفی با  سرمایه گذاری در خصوص  تولید بذر‌های اصلاح شده می توان شاهد جهش ارزی خوبی به کشور باشیم.