۱۷۰۰ تن عسل به کشور‌های همسایه صادر شد

  • 1403/03/27
  • 107 بازدید

بیابانی با توجه به افزایش میزان تولید عسل در کشور و با توجه به رشد زنبورستان‌ها گفت: توانسته‌ایم ۱۲ درصد از عسل کشور را تنها در یکی از استان‌ها تولید کنیم.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰ میلادی صنعت زنبورداری و تولید عسل در جهان ۳۵.۸ درصد رشد داشته است. بیشترین رشد در کشورهای آسیایی رقم خورده که بر اساس آمار فائو هند، ایران، چین و ترکیه بیشترین ظرفیت در تولید عسل جهان را دارند.


اگر بر اساس تمام ظرفیت‌ها فعالیت زنبورداری توسعه پیدا کند ایران می‌تواند رتبه دوم را کسب کند و پیش بینی می‌شود تجارت محصولات مربوط به عسل بیش از ۵۳ درصد رشد داشته باشد. در این باره ایران با توجه به تنوع مناسب گیاهی ظرفیت خوبی دارد و تا امروز بیش از ۵۰ نوع عسل در کشور تولید شده است.


 سال گذشته ۱۷۰۰ تن عسل از ایران صادر شد ،اقداماتی در دستور کار است که این آمار افزایش پیدا کند. در حال حاضر حدود ۹۶ هزار زنبورستان در کشور وجود دارد که سالانه ۱۳۶ هزار تن عسل تولید می‌کنند. صنعت زنبور کشور با ۱۱ هزار و ۵۳۴ کلنی ۱۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم داشته است.


در همین رابطه  رضا بیابانی تولید کننده محصولات عسل و روغن حیوانی، با بیان اینکه محصولات شرکت سه نوع عسل گون، کوهستان و عسل چهل گیاه است و عسل آن توسط زنبوری تولید می شود که برای تولید آن زنبور ازبدون هیچ ماده شیرینی تغذیه نکرده و به صورت کاملاً خالص  است تصریح کرد: این نوع عسل در حدود یک درصد ساکارز داشته و برای بیماران دیابتی قابل استفاده است.


وی با اشاره به اینکه فلسفه وجودی ما ارائه محصول سالم و سلامت محور برای مردم است، اظهار کرد: محصول جدید شرکت صنایع غذایی زرین کیمیا ترکیب روغن کرمانشاهی با عسل و پودر کاکائو است که جایگزین خوبی برای شکلات صبحانه است، به گونه‌ای که بجای شکر از عسل و بجای روغن پالم از روغن کرمانشاهی در آن استفاده کرده ایم.


مقام مسئول بیان کرد: با توجه به اینکه روغن کرمانشاهی به ثبت این شهر رسیده است، باید تولید آن در همین شهر صورت گیرد. روغن ما نیز خالص و ارگانیک بوده و کندوهای ما نیز شامل 650 هزار کلونی در استان کرمانشاه است.


بیابانی با اشاره به اینکه ۱۲ درصد عسل کشور در استان کرمانشاه تولید و ۷ هزار نفر به این کار اشتغال دارند تاکید کرد: برای فروش محصولات خود محدودیت‌های بسیاری داشتیم که برای رفع این محدودیت‌ها برنامه‌ریزی‌های بسیار زیادی انجام شد و توانستیم به زنبورداران در امر فروش و افزایش ارزش افزوده کمک شایانی انجام دهیم.


تورج صارمی مجری طرح توسعه زنبورداری کشور  به صادرات اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۱۷۰۰ تن عسل از ایران صادر شد. اقداماتی در دستور کار است که این آمار افزایش پیدا کند.


و در حال حاضر حدود ۹۶ هزار زنبورستان در کشور وجود دارد که سالانه ۱۳۶ هزار تن عسل تولید می‌کنند. صنعت زنبور کشور با ۱۱ هزار و ۵۳۴ کلنی ۱۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم داشته است. و استان‌های تولیدکننده عسل آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، اردبیل، کرمانشاه، اصفهان، مازندران و گیلان می باشد.


وی با اشاره به مصرف سرانه کشور خاطر نشان کرد: میزان مصرف سرانه کشور ۱.۶ کیلوگرم بوده که نسبت به سرانه جهانی فاصله زیادی ندارد.
خبرگزاری ایانا