با خواص سلامت‌ بخش انواع توت آشنا شویم

  • 1403/03/24
  • 118 بازدید

مسئول واحد آموزش همگانی انستیتو تغذیه تاکید کرد که مصرف توت و توت فرنگی به حفظ و ارتقای سلامت افراد و پیشگیری از بیماری‌های مختلف از جمله سرطان و عفونت‌های باکتریایی کمک می‌کند.

دکتر مینا کاویانی مسئول واحد آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با اشاره به خواص انواع توت تصریح کرد: توت‌های تازه و آبدار به لحاظ داشتن مواد گیاهی مانند فلاونوئیدها و فیبر غذایی بی‌نظیر هستند. بیش از صد گونه درخت توت در دنیا وجود دارد که طبقه‌بندی آنها بر اساس رنگ شکوفه‌ها و برگها است.


خواص سلامت‌بخش توت


مقام مسئول، با اشاره به این که هر ۱۰۰ گرم توت دارای ۴۳ کیلوکالری انرژی است، بیان کرد: توت‌های تازه و خوشمزه با وجود انرژی کم، محتوای مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. توت‌ها سرشار از فلاونوئیدهایی به نام آنتوسیانین هستند که خاصیت آنتی آکسیدانی دارند.


وی افزود: تحقیقات علمی نشان داده مصرف توت تاثیر بالقوه‌ای در بهبود سلامت افراد و پیشگیری از سرطان، بیماری‌های اعصاب، التهاب، دیابت و عفونت‌های باکتریایی دارد. از دیگر فلاونوئیدهای توت رزوراترول است که نقش آنتی‌اکسیدانی داشته و با تغییر مکانیسم‌های مولکولی در داخل رگ‌های خونی، خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد. این ترکیب علاوه بر انواع توت در انگور هم وجود دارد.


کاویانی توت را منبع بسیار خوبی از ویتامین C دانست و اظهار کرد: در هر ۱۰۰ گرم توت ۴/۳۶ میلی‌گرم ویتامین C (تقریبا حدود ۶۰ درصد نیاز روزانه) وجود دارد که این ویتامین مقاومت بدن در برابر عوامل عفونی و التهابی را بالا می‌برد.


به گفته وی، سایر آنتی‌اکسیدان‌های توت شامل ویتامین E، لوتئین، گزانتین، آلفا و بتا کاروتن (پیش‌ساز ویتامین A) هستند. این ترکیبات با اثرات مضر و خطرناک رادیکال‌های آزاد و گونه‌های فعال اکسیژن که در فرآیند پیری و بیماری‌هایی مثل سرطان نقش دارند، مقابله می‌کنند.


مقام مسئول، گزانتین را یکی از کاروتنوئیدهای مهم توت عنوان کرد که در لکه زرد شبکیه چشم فراوان است و افزود: شبکیه بیشترین حساسیت به نور را دارد و نقش مهمی در بینایی ایفا می‌کند. گزانتین با عملکرد آنتی‌اکسیدانی از شبکیه چشم در برابر پرتوهای خطرناک فرابنفش نور خورشید محافظت می‌کند. از این رو مصرف توت می‌تواند در سلامتی چشم موثر باشد.


 توت‌ها منبع خوبی از آهن غیرهم (Non-heme iron) هستند. از سایر مواد معدنی توت نیز می‌توان به پتاسیم، منگنز و منیزیوم اشاره کرد.


کاویانی خاطرنشان کرد: ویتامین‌های گروه B (مانند ریبوفلاوین، نیاسین و پیریدوکسین) و ویتامین K نیز در این میوه وجود دارد. این ویتامین‌ها و مواد معدنی برای عملکرد صحیح آنزیم‌های بدن ضروری هستند و به بدن در جهت سوخت و ساز درشت مغذی‌ها (کربوهیدرات، چربی و پروتئین) و سایر عملکردهایشان کمک می‌کنند.


خواص تغذیه‌ای توت فرنگی


مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه، توت فرنگی را میوه‌ای خوشرنگ، خوش طعم و بسیار محبوب از خانواده گل‌سرخیان برشمرد و عنوان کرد: این میوه کم‌کالری منبع غنی مواد معدنی و ویتامین‌های سودمند برای سلامتی است.


به گفته وی، مواد گیاهی موجود در توت فرنگی شامل فلاونوئیدها از جمله آنتوسیانین و کاتچین، اسیدهای فنولیک، تانین‌ها و رزوراترول است و این ترکیبات خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارند.


کاویانی، با اشاره به نتایج پژوهش‌های علمی گفت: مصرف توت فرنگی در پیشگیری از سرطان، پیری، التهاب و بیماری‌های عصبی موثر است. توت فرنگی دارای قدرت آنتی اکسیدانی بالایی است و از نظر شاخص ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن بسیار بالا است و می‌تواند خطر بیماری‌های سرطان و قلبی عروقی را کاهش دهد.


توت فرنگی غنی از ویتامین C و سرشار از ویتامین‌های گروه B مانند B۲, PP, B۶ و فولات است و مقادیر نسبتا بالایی از مواد معدنی شامل پتاسیم، منگنز، فلوراید، مس، آهن و ید را داراست. و هر ۱۰۰ گرم توت فرنگی با داشتن ۸/۵۸ میلی‌گرم ویتامین سی می‌تواند حدود ۹۸ درصد نیاز روزانه به این ویتامین را تامین ‌کند. در این میوه نیز مانند توت، علاوه بر ویتامین C، آنتی اکسیدان‌های دیگری مانند ویتامین E، بتاکاروتن (پیش‌ساز ویتامین A)، لوتئین و گزانتین یافت می‌شود.


و یکی از خواص توت فرنگی کمک به تنظیم بهتر قند خون است. محققان بر این باورند که با مصرف توت فرنگی به ویژه پس از مصرف یک وعده غذایی، تنظیم قند خون و انسولین بهتر انجام می‌شود.
سلامت نیوز