ضرورت صادرات حدود ۲۵ تن زعفران تا فصل برداشت

  • 1403/03/24
  • 105 بازدید

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: برآوردها حاکی از آن است که ۲۰ تا ۲۵ تن زعفران در دست کشاورزان است که تا فصل برداشت باید به بازارهای هدف صادر شود.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: بنابر آمار در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، صادرات زعفران کاهش داشته است که امیدواریم در ماه‌های باقی مانده تا فصل برداشت، صادرات افزایش یابد.


مقام مسئول، با بیان اینکه افزایش صادرات در ثبات بازار زعفران تاثیر بسزایی دارد، اذعان داشت: همه ساله در مهر و آبان همزمان با فصل برداشت، تجار اقدام به خرید زعفران می‌کنند که کاهش قیمت در این مقطع منجر به ضرر و زیان کشاورزان می‌شود.


میری تصریح کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که ۲۰ تا ۲۵ تن زعفران در دست کشاورزان، روستاییان و عوامل واسطه است که در ماه‌های باقی مانده تا فصل برداشت باید به بازار‌های هدف صادر شود.


نایب رئیس شورای ملی زعفران حداقل قیمت هرکیلو زعفران دسته را ۷۰ میلیون تومان، پوشال ۸۸ تا ۹۰ میلیون تومان، سرگل ۹۲ تا ۹۵ میلیون تومان و نگین ۱۰۵ میلیون تومان اعلام کرد.


به گفته او، با توجه به شرایط مساعد بارش پیش بینی می‌شود که تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته باشد، اما تا زمانیکه برداشت به طور کامل انجام نشود، نمی‌توان درصدی از رشد تولید اعلام کرد.


وی خاطر نشان کرد: با رفع موانع صادراتی، امکان توسعه صادرات زعفران حتی به کشور‌هایی که تاکنون صادرات هم نداشتیم، وجود دارد.
باشگاه خبرنگاران جوان