صادرات ۸۰ درصدی شیرخشک به عراق و پاکستان

  • 1403/03/19
  • 55 بازدید

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی گفت: بنابر آمار ۷۰ تا ۸۰ درصد صادرات شیرخشک به عراق و پاکستان و مابقی به دیگر کشور‌ها انجام می‌شود.

سیاوش سلیمی، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی بیان کرد: هم اکنون صادرات شیرخشک از طریق مبادی رسمی به پاکستان انجام می‌شود و موضوع قاچاق شیرخشک صحت ندارد.


به گفته او، بنابر آمار ۷۰ تا ۸۰ درصد صادرات شیرخشک به کشور‌های عراق و پاکستان و مابقی به دیگر کشور‌ها انجام می‌شود.


سلیمی با بیان اینکه رقابت شدیدی در بازار شیرخشک حاکم است، اذعان داشت: قیمت کنونی هر کیلو شیرخشک در بازار‌های منطقه ۱.۸ تا ۲ دلار است، در حالیکه صادرکنندگان ناگزیرند که ۲.۶۵ دلار برگردانند که با اصلاح نرخ پایه گمرک، روند صادرات تسهیل می‌شود.


رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی یادآور شد: بنابر توافقات صورت گرفته با انجمن لبنی ایران، بدنبال آن هستیم که تعرفه کشور پاکستان را کاهش دهیم چراکه پاکستان یکی از کشور‌های علاقه‌مند خرید شیرخشک از ایران است که ظرف ۷۲ ساعت امکان استفاده از شیرخشک ایرانی پس از درخواست را دارد که در صورت تحقق این امر می‌تواند به کاهش حجم دپوی شیرخشک در کارخانجات و بهبود نقدینگی دامداران کمک کند.


مقام مسئول تصریح کرد: براساس دورنمای وزارت جهاد تا پایان ۱۴۰۴ امکان تولید ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن شیرخام وجود دارد که در صورت تحقق، صادرات شیرخشک به بیش از ۲۰۰ هزار تن می‌رسد.
باشگاه خبرنگاران جوان