سرانه مصرف لبنیات در کشور به کمتر از ۷۰ کیلوگرم رسید

  • 1403/03/13
  • 87 بازدید

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: در حال حاضر سرانه مصرف محصولات لبنی کمتر از ۷۰ کیلو گرم است؛ در حالی که بر اساس استانداردهای جهانی توصیه می‌شود این عدد بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو گرم باشد.

 ۱۲ خرداد مصادف با اول ژوئن، روز جهانی شیر است. شیر تنها محصولی است که از سوی سازمان‌های بین‌المللی دو روز را به آن اختصاص داده‌اند؛ روز جهانی شیر و روز جهانی شیر مدرسه. این امر حاکی از اهمیت این محصول پروتئینی در سلامت جامعه است.


سیدمحمدرضا بنی‌طبا، سخنگو انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران درباره مصرف لبنیات در کشور اظهار کرد: سرانه مصرف تا سال ۱۳۸۹ در بدبینانه‌ترین شکل ۱۰۰ کیلو گرم و خوش‌بینانه ۱۳۰ کیلو گرم بوده است.


مقام مسئول اذعان داشت: پس از گذشت یک دهه این عدد روند کاهشی داشته و در حال حاضر مصرف به ازای هر فرد به زیر ۷۰ کیلو گرم در سال رسیده است؛ در حالی که بر اساس استانداردهای جهانی توصیه می‌شود این عدد بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو گرم باشد.


وی  تصریح کرد: مصرف فرآورده‌های لبنی در کشورهای توسعه یافته از این شاخص هم بالاتر بوده و به بیش از ۲۰۰ کیلو گرم در سال می‌رسد. به عنوان مثال سرانه مصرف در کشورهای فرانسه، آمریکا و اسکاندیناوی بالای ۲۵۰ کیلو گرم است.


سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران دلیل کاهش مصرف لبنیات را در کشور فقط اقتصادی ندانست و یادآور شد: این امر دلایل فرهنگی هم دارد که باید از طریق رسانه‌های عمومی نسبت به تأمین و تضمین سلامت افرادی که فرآورده‌های لبنی استفاده می‌کنند و کسانی که نسبت به آن غفلت می‌کنند به ویژه در کودکان، اطلاع رسانی شود.
خبرگزاری مهر