سطح زیر کشت برنج به ۷۰۰ هزار هکتار رسید

  • 1403/03/01
  • 99 بازدید

مجری طرح خودکفایی برنج گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که سطح زیرکشت برنج به ۷۰۰ هزارهکتار برسد که از این سطح ۲.۵ میلیون تن برنج تولید می‌شود.

سهراب سهرابی  مجری طرح خودکفایی برنج بیان کرد: بنابر آمار تاکنون حدود ۲۳۰ هزارهکتار برنج در استان‌های گیلان و مازندران کشت شده است.


وی، با بیان اینکه عملیات کشت نشا در استان‌های مازندران و گیلان آغاز شده است، اذعان داشت: در سایر استان‌ها هم عملیات کشت نشا ادامه خواهد یافت.


سهرابی متوسط عملکرد شلتوک در هکتار را ۵ تن اعلام کرد و افزود: طی یک برنامه ۵ ساله هدف گذاری کرده ایم که عملکرد شلتوک در هکتار را به ۷ تن در هکتار افزایش دهیم.


مجری طرح خودکفایی برنج تصریح کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته امسال سطح زیرکشت برنج  به ۷۰۰ هزارهکتار می‌رسد که از این میزان ۴.۲ میلیون تن شلتوک و ۲.۵ میلیون تن برنج سفید تولید می‌شود.


مقام مسئول، با اشاره به اقدامات حمایتی از کشاورزان شالیکاران یادآور شد: در راستای حمایت از تولید برنج بذور اصلاح شده تهیه و تدارک و در بین کشاورزان بخش اعظم آن توزیع شده و کماکان در هفته‌های آتی توزیع می‌شود. همچنین توزیع کود‌های شیمیایی، توسعه کشت مکانیزه، بانک نشا و مدیریت مبارزه با آفات و علف‌های هرز و خدمات مشاوره‌ای از جمله اقدامات حمایتی از شالیکاران است.


و با توجه به محدودیت منابع آبی و سند امنیت غذایی، خودکفایی برنج در برنامه کوتاه مدت دنبال نمی‌کنیم.
باشگاه خبرنگاران جوان