پتانسیل صادرات ۲۵۰ هزار تن تخم مرغ در کشور

  • 1402/12/12
  • 115 بازدید

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار گفت: با توجه به ظرفیت صنعت طیور، پتانسیل صادرات حداقل ۲۵۰ هزار تن تخم مرغ بدون آسیب به بازار داخل وجود دارد.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار بیان کرد : بنابر آمار، تولید روزانه تخم مرغ به ۳ هزار و ۷۰۰ تا ۳ هزار و ۸۰۰ تن رسیده است که براین اساس نگرانی بابت تامین تخم مرغ برای شب عید و ماه رمضان وجود ندارد.


وی افزود: برآوردها حاکی از آن است که امسال تولید تخم مرغ به بالای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن برسد و برای سال آینده این رقم به بالای یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید.


و مصرف تخم مرغ بالا رفته، زیرا ارزان ترین کالای پروتئینی بوده و همچنین در نیمه دوم سال نیز تقاضا بیشتر می‌شود.


نبی پور، قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۴۷ تا ۵۳ هزار تومان اعلام و تصریح کرد: هم اکنون هر کیلو تخم مرغ در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با نرخ ۵۶ هزار تومان عرضه می‌شود.


رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار اذعان داشت: بنابر آمار از ابتدای سال تاکنون ۱۲۰ هزار تن تخم مرغ صادر شده است و همواره این ظرفیت وجود دارد که این میزان حداقل به ۲۵۰ هزار تن برسد.


مقام مسئول یادآور شد: با توجه به آنکه تخم مرغ ارزانترین پروتئین در دسترس خانوار محسوب می‌شود، از این رو سرانه مصرف در سال‌های اخیر به ۱۴ تا ۱۵ کیلو رسیده است.
باشگاه خبرنگاران جوان