کشت چغندر قند پاییزه برای اولین بار از ۳۱ هزارتن گذشت

  • 1402/11/26
  • 187 بازدید

مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد از گذشتن سطح کشت چغندرقند پاییزه برای نخستین بار از مرز ۳۱ هزار هکتار خبر داد.

پیمان حصادی مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد بیان کرد: امسال با آگاهی کشاورزان چغندرکار و تعامل خوبی که میان سازمان‌های جهادکشاورزی و کارخانه‌های قند سراسر کشور بوجود آمد، برای نخستین بار سطح کشت چغندر قند پاییزه از مرز ۳۱ هزار هکتار عبور کرد.


وی پیش‌بینی کرد؛ برنامه ابلاغی ۱۰۰ هزار هکتاری کشت بهاره چغندر قند نیز که در آستانه شروع آن قرار داریم، محقق شود.


مقام مسئول تصریح کرد: برای کشت بهاره چغندر قند اقدامات لازم از قبیل تهیه و تدارک نهاده‌ها و سایر عوامل موثر در تولید دیده شده است.


مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی درباره نقش و جایگاه تولید داخلی شکر در ارتقای امنیت غذایی و ممانعت از خروج ارز از کشور اذعان داشت: در مورد افزایش و اعلام و قیمت چغندرقند جای هیچ نگرانی نیست و شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های محصولات اساسی کشاورزی متناسب با قیمت سایر محصولات، افزایش هزینه‌های تولید و نوسانات نرخ تورم قیمت چغندرقند را تعیین، ابلاغ و اعلام عمومی خواهد کرد.


حصادی، ابراز امیدواری کرد که قیمت هر کیلوگرم چغندرقند با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و شرایط تورمی قیمت‌ها در کشور کمتر از ۴ هزار تومان نباشد و کشاورزان و چغندرکاران بتوانند با خیالی آسوده تصمیم به کشت گیرند و نسبت به عقد قرارداد کشت با کارخانه‌های قند اقدام کنند.


وی خاطر نشان کرد: کشاورزان اطمینان داشته باشند که با توجه به بالا بودن عملکرد چغندرقند در هکتار نسبت به کشت سایر محصولات از حاشیه سود مناسب و قابل قبولی هم برخوردار خواهند شد.
باشگاه خبرنگاران جوان