ارزآوری ۱۱۰ میلیون دلاری صادرات تخم‌ مرغ

  • 1402/10/11
  • 317 بازدید

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۰۷ هزارتن تخم مرغ به ارزش ۱۱۰ میلیون دلار به عراق، افغانستان ، ترکمنستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس همچون عمان، قطر و امارات صادر شده است.

محمد مرادی مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، درباره وضعیت تولید و صادرات این محصول اظهار کرد: طبق آمارها، کشور ظرفیت تولید سالیانه بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن تخم‌مرغ را دارد.


وی افزود: پارسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از این محصول در کشور تولید شد که بخش عمده آن به مصرف داخلی رسید و مازاد آن صادر شد.


و برآورد می شود تولید امسال حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است.


مقام مسئول، با بیان اینکه طبق آمارها نیاز ماهانه تخم‌مرغ کشور طبق روال عادی حدود ۹۰ هزار تن و در اوج مصرف نزدیک‌ به ۱۰۴ هزار تن است، عنوان کرد: در حال حاضر تولید تخم مرغ در اوج مصرف ماهانه ۱۱۶ هزار تن است؛ بنابراین نه فقط هیچ کمبودی در این زمینه نداریم بلکه بیش از نیاز مصرفی، تولید می‌شود.


محدودیت صادرات تخم مرغ برای تنظیم بازار در نیمه دوم سال

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن از محدودیت صادرات تخم مرغ برای تنظیم بازار داخلی خبر داد و اذعان داشت: از نیمه دوم امسال برای تنظیم بازار تخم‌مرغ محدودیت صادرات اعمال شده تا بازار داخلی با کمبود روبه‌رو نشود و به دلیل نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال ممکن است این روند ادامه پیدا کند.


ایران، نهمین تولیدکننده تخم مرغ در جهان


مرادی بیان کرد: در حال حاضر ایران در بین ۱۶۰ کشور جهان، نهمین تولید کننده محصول تخم‌مرغ است که باید برای حفظ این رتبه تولید پایدار داشته باشیم.


 و طبق گزارش‌ های فائو اکنون چین، هند و امریکا رتبه‌های نخست تا سوم تولید تخم‌مرغ جهان را در اختیار دارند.


مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ از شب یلدا به بعد در واحدهای تولیدی بین ۴۷ هزار و ۳۰۰ تا ۴۸ هزار تومان شده که نسبت به اواسط آذرماه که قیمت این محصول حدود ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان بوده کاهش یافته است.


وی ذکر کرد: این درحالی است که با توجه به افزایش هزینه‌های تمام‌شده تولید از جمله نهاده‌های طیور از سال گذشته تاکنون، در سه مرحله افزایش قیمت داشته است که نرخ واقعی هر کیلوگرم تخم مرغ باید اصلاح شود، اما همچنان با قیمت مصوب سال گذشته به فروش می‌رسد که ادامه این روند ضرر تولیدکنندگان را در پی دارد.


سرانه مصرف تخم مرغ در ایران ۱۴ کیلوگرم است


مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن خاطر نشان کرد: طبق آمارهای موجود، سرانه مصرف تخم مرغ برای هر ایرانی بیش از ۱۴ کیلوگرم است، درحالی که میزان مصرف این محصول به‌طور میانگین در جهان بین ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم و در کشورهای پیشرفته جهان ۱۸ کیلوگرم است.


و سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشور ما نسبت به میانگین جهانی بالاتر و نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا کمتر است، با این حال در سال‌جاری مصرف این محصول پروتئینی در کشورمان افزایش یافته است.
خبرگزاری ایرنا