ایران تامین‌ کننده ۹۰ درصد زعفران دنیا

  • 1402/10/11
  • 294 بازدید

عضو شورای ملی زعفران گفت: با توجه به آنکه ایران تامین‌ کننده بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیاست، مدیریت بازار‌های جهانی باید در اختیار ما باشد.

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران تصریح کرد: با توجه به تنش‌های گرما و سرما در برخی مناطق، تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافته است.


وی افزود:، با توجه به تعطیلات بازار‌های خارجی به سبب تعطیلات پایان سال باید منتظر ماند و دید که تقاضا با اتمام تعطیلات به کدام سمت می‌رود. از الان نمی‌توان برآورد دقیقی داشت.


مقام مسئول، با بیان اینکه ایران تامین کننده بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیاست، اذعان داشت: ایران به ۶۵ تا ۷۰ کشور دنیا صادرات دارد که تا ۲ سال گذشته قیمت هرکیلو زعفران صادراتی هزار دلار بود، اما اکنون به بالای ۱۳۰۰ دلار رسیده است. هرچند برخی از سودجویان زعفران‌های بی کیفیت را با نرخ‌های کمتری عرضه می‌کنند.


حسینی خاطر نشان کرد: دولت در بحث صادرات برای صادرکنندگان باید بحث روان سازی ارز حاصل از صادرات را دنبال کند تا شاهد قاچاق زعفران نباشیم. ناگفته نماند هم اکنون شرایط صادرات به مراتب بسیار سخت‌تر از سال‌های گذشته است.


عضو شورای ملی زعفران یادآور شد: با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد زعفران تولیدی به بازار‌های هدف صادر می‌شود، یادآور شد: در دنیا کشور‌هایی که بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید محصول را در اختیار دارند به راحتی می‌توانند بازار را مدیریت کنند، درحالیکه کشورما بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا را تامین می‌کند، اما نقشی در مدیریت بازار‌های صادراتی دنیا ندارد.


وی قیمت هرکیلو زعفران در بازار داخلی را ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان اعلام کرد.
باشگاه خبرنگاران جوان