بهبود ۱۲ پله ای رتبه ایران در رده بندی جهانی سوء تغذیه

  • 1402/05/21
  • 298 بازدید

فائو از کاهش قابل توجه سوء تغذیه در ایران طی سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ و بهبود ۱۲ پله ای رتبه ایران در رده بندی جهانی از این نظر خبر داد.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد در جدیدترین گزارش خود موسوم به «وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان» از کاهش قابل توجه سوء تغذیه در ایران طی سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ خبر داده است.


آمارهای فائو نشان می دهد طی این دوره ۶.۱ درصد از جمعیت ایران با مشکل سوء تغذیه مواجه بوده اند. این درحالی است که طی دوره قبل از آن یعنی در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ بالغ بر ۷ درصد جمعیت ایران مشکل سوء تغذیه داشته اند.


کاهش سوء تغذیه درحالی طی دو سال گذشته حاصل شده است که سیاست حذف دلار ۴۲۰۰ برای کالاهای اساسی در این دوره به اجرا گذاشته شد و در عوض، یارانه نقدی افزایش یافت.


فائو در بخش دیگری از گزارش خود به مقایسه ۱۶۷ کشور جهان از نظر سوء تغذیه پرداخته و رتبه ایران را از این نظر ۹۰ اعلام کرده است. بر این اساس، ۷۷ کشور جهان سوء تغذیه بیشتری نسبت به ایران در سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ داشته اند. از جمله این کشورها عبارتند از مراکش، مصر، عراق، هند، پاکستان و تاجیکستان.


بهبود ۱۲ پله ای رتبه ایران در رده بندی جهانی سوء تغذیه


با کاهش قابل توجه میزان سوء تغذیه در ایران طی دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ رتبه ایران در رده بندی جهانی از این نظر نیز بهبود قابل توجهی یافته است. در واقع، ایران ۱۲ پله در رده بندی جهانی از این نظر طی دوره مذکور بالا آمده است. ایران در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ رتبه ۱۰۲ را بدست آورده بود.


بالاترین میزان سوء تغذیه در کشور ماداگاسگار گزارش شده است به طوری که ۵۱ درصد مردم این کشور بر اساس آمار فائو سوء تغذیه دارند.


کمترین میزان سوء تغذیه نیز در کشورهایی مثل امارات، اتریش، چین، فرانسه، آلمان و آمریکا بوده است. کمتر از 2.5 درصد مردم این کشورها طی سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ سوء تغذیه داشته اند.


میزان سوء تغذیه در برخی کشورهای دیگر عبارت است از: عمان ۲.۸ درصد، ژاپن ۳‌۲ درصد، عربستان ۳.۸ درصد، برزیل ۴.۷ درصد، تایلند ۵.۲ درصد، اندونزی ۵.۹ درصد، پرو ۷ درصد، آفریقای جنوبی ۷.۹درصد، بنگلادش ۱۱‌.۲ درصد، نیجریه ۱۵.۹ درصد، ونزوئلا ۱۷.۹ درصد، آنگولا ۲۱.۶ درصد، سوریه ۲۷.۸ درصد، و زیمبابوه ۳۸‌.۴ درصد است.
باشگاه خبرنگاران جوان