برداشت ۸۰۰ هزار تن سیب‌ زمینی از مزارع استان اردبیل

  • 1402/03/22
  • 444 بازدید

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان اردبیل از کشت پاییزه سیب زمینی در ۲۰ هزار هکتار از مزارع این استان خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود بالغ بر ۸۰۰ هزار تن سیب زمینی از مزارع استان اردبیل برداشت و روانه بازار مصرف شود.

غفور آقایی مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: با توجه به ابلاغ حدود ۲۲ هزار هکتار برای کشت سیب زمینی طبق الگوی کشت سال جاری، حدود ۲۰ هزار هکتار از مزارع کشاورزی این استان به زیر کشت سیب زمینی پاییزه رفته است.


وی، با تاکید بر لزوم پایش و توصیه‌های فنی مزارع از سوی کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: مراقبت‌های زراعی مزارع سیب زمینی شامل مبارزه با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز و همچنین تغذیه به موقع مزارع توسط کودهای شیمیایی و ریزمغذی و کودهای آلی انجام می‌شود.


مقام مسئول تاکید کرد: با توجه به شیوع بیماری سفیدک دروغی یا فیتوفترا با توجه شرایط آب و هوایی و بالا بودن رطوبت نسبی و مستعد بودن شرایط برای توسعه این بیماری لزوم مبارزه با قارچ‌کش‌های موثر مثل اکیوشن پرو و سایر سموم موثر بخصوص در حاشیه جنگل در منطقه نمین و اردبیل ضرورت دارد و لازم است ضمن رصد وپایش مزارع نسبت به توصیه های فنی توسط کارشناسان مراکز جهادکشاورزی اقدام اساسی صورت گیرد.


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خاطر نشان کرد: بیش از ۷۰ درصد از مزارع سیب زمینی استان به روش‌های آبیاری تحت فشار با نوار تیپ انجام می‌شود.
خبرگزاری ایرنا