تولید عسل در آذربایجان شرقی افزایش یافت

  • 1401/11/04
  • 37 بازدید

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: امسال تولید عسل در این استان بر اساس سرشماری جدید در مقایسه با سرشماری سال ۱۳۹۸ حدود ۴.۴ درصد افزایش یافته است.

صمد زمانزاد قویدل معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، با اشاره به سرشماری جدید سراسری زنبورعسل سال ۱۴۰۱، بیان کرد: مجموع تولید عسل استان در سال ۱۳۹۸، ۱۵ هزار و ۱۷ تن بوده که این میزان در سال جاری، به ۱۵ هزار و ۶۷۶ تن رسیده است.


مقام مسئول عنوان کرد: این افزایش تولید ناشی از اصلاح ساختار کندوهای مدرن قدیمی و استفاده از کندوهای کف باز، استفاده از ملکه‌های هیبرید وارداتی و پربازده، جایگزینی کندوهای بومی با مدرن، افزایش دانش بهره برداران ناشی از برگزاری کلاس‌های آموزشی و همایش‌ها است.


وی با بیان اینکه تعداد زنبوردار و افراد شاغل در زنبورستان های آذربایجان شرقی در مجموع ۱۷ هزار و ۵۶۱ نفر می‌باشد، اذعان داشت: تعداد کلنی های بومی در سرشماری سال جاری ۱۷۶ هزار و ۵۲۰ است که نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۸، ۱۸ درصد کاهش یافته است که با توجه به توصیه‌های ترویجی و کلاس‌های آموزشی که بین بهره برداران این حوزه برگزار شده، انتظار حذف و جایگزینی کندوهای مدرن به جای کندوهای بومی می‌رفت.


زمانزاد قویدل،  تعداد کلنی های مدرن را در سرشماری سالجاری یک میلیون و ۱۰۵ هزار و ۸۶۸ عنوان کرد و افزود: استان آذربایجان شرقی از نظر تعداد کندو رتبه نخست کشور و از نظر تولید عسل رتبه دوم کشور و از نظر فرآوری و بسته بندی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه متوسط تولید عسل در کندوهای بومی در سرشماری سال جاری نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۸ تغییر پیدا نکرده است، اظهار داشت: اما در کندوهای مدرن متوسط تولید عسل از ۱۱.۹۴ کیلوگرم در سال ۱۳۹۸ به ۱۳.۴۶ کیلوگرم افزایش یافته است که رقم قابل توجهی می‌باشد.


و در سایر محصولات زنبورعسل نیز افزایش تولید قابل توجهی نسبت به آمار سرشماری سال ۱۳۹۸ مشاهده می‌شود که می‌توان به افزایش دانش بهره‌برداران، اقتصادی شدن تولید سایر فرآورده‌های کندو و عسل و دیدگاه زنبورداران نسبت به خروج از تک محصولی بودن کندو در سال‌های آینده امیدوار بود.
خبرگزاری مهر02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152