مصرف نان فانتزی 40 درصد کاهش یافت

  • 1401/07/30
  • 438 بازدید

رئیس اتحادیه نانوایان حجیم گفت: بعد از افزایش نرخ نان فانتزی گزارش‌هایی مبنی بر فروش ساندویج با نان سنتی و لواش در برخی مناطق تهران و شهرستان‌ها به‌دست ما رسید؛ اما مردم تمایل دارند که این خوراک‌ها را با نان فانتزی مصرف کنند.

محمدجواد کرمی رئیس اتحادیه نانوایان حجیم، از کاهش 40 درصدی مصرف نان فانتزی خبر داد و اظهار کرد: مردم به قیمت نان فانتزی عادت کردند اما همچنان کاهش تقاضا و تولید در این بخش وجود دارد.

وی با بیان اینکه بعد از افزایش نرخ نان فانتزی اغذیه فروشان با نان سنتی اقدام بفروش ساندویج می‌کردند، افزود: بعد از افزایش نرخ نان فانتزی گزارش‌هایی مبنی بر فروش ساندویج با نان سنتی و لواش در برخی مناطق تهران و شهرستان‌ها به‌دست ما رسید؛ اما مردم تمایل دارند که این خوراک‌ها را نان فانتزی سرو کند و به نظر می رسد این نحوه فروش موقتی باشد.

مقام مسئول ذکر کرد: فعالان نان فانتزی خواهان یارانه یکسان به همه تولیدکنندگان نان هستند و این سیاست وزارت کشاورزی که یک بخش را جدا کرد با قانون ششم برنامه توسعه مغایرت داشت چراکه در این برنامه سخن از حمایت نان‌های فانتزی مطرح شده بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شاهد تعطیلی نانوایان فانتزی بعد از آزادسازی نرخ آرد بودیم؟ گفت: در تهران حدود 650 واحد نانوایی فانتزی فعال است که بنا به گزارش‌های که به دست اتحادیه رسیده، حدود 25 واحد صنفی فعالیت خود را متوقف کردند.

کرمی فروش هوشمند نان سنتی را طرح مثبتی ندانست و اذعان داشت: وزارت اقتصاد در  زمان تصویب این طرح از فعالان این حوزه نظرخواهی نکرد؛ در کشور تجربه یکسان‌سازی آرد را پشت سر گذاشتم و مشاهده کردیم فضای بازار رقابتی و مردم حق انتخاب پیدا کردند و نان را از واحدهایی که کیفیت بهتری داشت خریداری می‌کردند.

رئیس اتحادیه نانوایان حجیم تصریح کرد: افرادی که طرح هوشمند سازی فروش نان را طراحی کردند اطلاعاتی در زمینه آرد و نان نداشتند و از بخشی‌هایی که در این زمینه اطلاعات داشتند و صاحب تجربه بودند کمک نگرفتند از این‌رو نمی‌توان چندان در این موضوع مانور داد و شاهد رخ دادن اتفاق جدیدی در این حوزه باشیم. به نظر می‌رسد دستگاه کارتخوان نتواند فشارهای که بر نانوایان وجود دارد را کنترل کند.

وی با اشاره به عدم اعلام نرخ‌نامه جدید به نانوایان سنتی، بیان کرد: در سال جاری 60 درصد هزینه تولید نانوایان افزایش پیدا کرد این در حالیست که نرخ‌ آنها ثابت ماند و تغییری نکرد از سوی دیگر دولت بسته‌های حمایتی به تولیدکنندگان نداد.

این فعال صنفی در پایان با اشاره به نرخ انواع نان‌های فانتزی، یادآور شد: بربری فانتزی 13 هزار تومان، ساندویجی فرانسوی 7 هزار و 500 تومان، باگت فرانسوی 15 هزار تومان، باگت معمولی 10 هزار تومان و نان بروتچن دانه‌ای 2 هزار و 700 تومان است.خبرگزاری ایلنا