۶۶ کشور جهان مقصد صادرات شکلات‌ های ایرانی

  • 1399/06/24
  • 1021 بازدید

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران گفت: با وجود اینکه در حال حاضر از ۷۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور استفاده می‌شود، اما انواع محصولات به ۶۶ کشور جهان صادر می‌شوند.

جمشید مغازه‌ای دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص وضعیت تولید انواع شکلات در کشور اظهار کرد: تولید در حال حاضر با وجود مشکلاتی که در ابتدای سال داشتیم، در وضعیت مساعدی به سر می‌برد و میزان تولید به اندازه سال قبل خواهد بود.

وی افزود: برای تولید انواع بیسکویت، شیرینی و شکلات برخی مواد اولیه به کشور وارد می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع روغن‌ های تخصصی و شیر خشک اشاره کرد.

به گفته دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران؛ در برخی از تولیدی‌ها از شیر خشک ایرانی نیز استفاده می‌شود، اما کیفیت موارد خارجی بیشتر است.

مغازه‌ای بیان کرد: یکی از مشکلات بزرگی که هم اکنون تولیدکنندگان با آن مواجه اند، تامین مواد اولیه تولید است. به تازگی با رشد نرخ ارز واردات مواد اولیه با هزینه‌ های بالاتری تمام می‌شود و همین موضوع سبب شده تا هزینه‌های تولید برای تولید کننده به صرفه نباشد.

وی با اشاره به وضعیت صادرات انواع بیسکویت، شیرینی و شکلات ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار صادرات به ۶۶ کشور جهان انجام دادیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران تصریح کرد: در تلاش هستیم تا این کاهش ۱۵ درصدی را جبران کنیم و تا پایان امسال به میزان سال گذشته صادرات انجام دهیم و در درآمد‌های ارزی اختلال ایجاد نشود.

مغازه‌ای افزود: سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار و سال قبل‌تر ۸۰۰ میلیون دلار صادرات انجام داده ایم که دلیل این اُفت صادرات، محدودیت‌ های مالی و بانکی است به طوری که برخی از مقاصد صادراتی را از دست داده ایم.

وی عنوان کرد: ظرفیت‌ های تولیدی کشور، تولید سالیانه بالغ بر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است در حالی که میزان تولید سالیانه هم اکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن است یعنی کم ‌تر از ۷۰ درصد.باشگاه خبرنگاران جوان