مواد غذایی روباز را خریداری کنیم؟

  • 1398/12/25
  • 398 بازدید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: در دوران اپیدمی باید از خرید مواد غذایی روز باز خودداری کنید و مواد غذایی بسته‌ بندی را حتما ضد عفونی کنید.

به گزارش سلامت نیوز، از آنجایی که ویروس کرونا دارای ابعاد ساختاری بزرگ‌تری نسبت به سایر ویروس‌ها است، ماندگاری بیشتری بر روی سطوح خواهد داشت. از طرفی هم خرید کردن برای رفع نیاز تغذیه روزانه موضوعی اجتناب ناپذیر است.

صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره خرید مواد غذایی روباز در این روزهای کرونایی گفت: موادغذایی روباز مثل بستنی‌ ها را به هیچ عنوان به مدت یک ماه خریداری نکنید.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: موادغذایی که بسته بندی شده مطمئن‌ تر هستند و توصیه می‌کنیم بدون دخالت دست خریداری شود و اگر امکان حرارت را دارد حرارت ببیند.

وی ادامه داد: در مراکزی که مردم معمولا در آنجا حضور دارند و خرید می‌کنند، احتمال شیوع بیماری بالاتر است، ممکن است سطوحی که اقلام را قیمت‌ گذاری می‌کنند و صندوق‌های خرید آلوده به ویروس کرونا باشد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره نحوه ضد عفونی کردن موادغذایی، گفت: باید دقت کنید که همه مواد غذایی بسته بندی شده و بسته‌ های ماکارونی یا پلاستیکی را قبل از اینکه داخل کابینت‌ ها قرار دهید با الکل یا صابون مایع ضد عفونی کنید.

از سالاد و سبزی و میوه خودتان را محروم نکنید در این روز‌ها، خرید میوه و سبزی و دقت در شست‌ وشوی آن‌ها اهمیتی دو چندان دارد؛ بهترین مواد غذایی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، آنتی اکسیدان‌ها در انواع سبزی‌ها وجود دارد.

کوروش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی در خصوص اهمیت مصرف میوه و سبزی در مقابله با کرونا، گفت: خیلی از بیمارانی که مراجعه می‌کنند می‌گویند سبزی و سالاد مصرف نمی‌کنیم چون سردی هستند و اینکه حتی بعد از ضد عفونی کردن آنها از عاری بودن آنها از ویروس کرونا مطمئن نیستیم، باید توجه داشت که مصرف میوه و سبزی در این روزها ضروری است.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید کرد: انواع سالاد، میوه و سبزی به علت وجود آنتی اکسیدان می‎تواند از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کند، بنابراین با ضد عفونی کردن سالاد و سبزیجات هیچ خطری سلامتی شما‌ را تهدید نمی‌کند.

میوه و سبزیجاتی انتخاب کنید که ظاهری سالم و بدون پوسیدگی داشته باشند. پس از ورود به منزل کیسه‌ های میوه و سبزی را در جایی مخصوص و دور از دسترس کودکان قرار دهید؛ به گونه‌ای که تماسی با سایر وسایل منزل نیز نداشته باشند.

پس از آنکه دست‌ هایتان را به خوبی شستید، ظروف مخصوص حاوی مواد ضد عفونی کننده را درون سینک ظرف‌ شویی قرار داده و میوه و سبزی را داخل آن بریزید. با گذشت زمان لازم بر حسب نوع ماده ضد عفونی کننده، میوه و سبزی را به خوبی آبکشی کرده و در سبد مخصوص قرار دهید.

با اتمام عملیات ضد عفونی کردن میوه و سبزی، کیسه‌ های پلاستیکی را دور انداخته و سینک و محل قرار دادن کیسه‌ های خرید را شسته یا ضد عفونی کنید.

به هیچ عنوان میوه و سبزی شسته نشده را درون یخچال قرار ندهید و در صورتی که پس از شست‌ وشو آن‌ها را خورد کرده‌اید در ظرفی با درب بسته در یخچال بگذارید.

با اتمام کار دستگیره درب یخچال را ضد عفونی کنید و به یاد داشته باشید مصرف میوه و سبزی خام در بیرون از منزل در این روز‌های کرونایی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.سلامت نیوز