۹۰ درصد از مردم کشور، تمایل به خوردن نان سنتی دارند

  • 1398/06/30
  • 843 بازدید

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم گفت: حدود ۹۰ درصد از مردم کشور، تمایل به استفاده از نان سنتی دارند.

محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه‌ حجیم شهر تهران بیان کرد: تولید نان‌ های حجیم از نظر کیفیت و نوع تولید دارای استاندارد است و طبق برنامه پنجم و ششم توسعه باید ۴۰ درصد نان‌ های مصرفی به سمت نان‌ های حجیم می‌رفت که این امر تحقق پیدا نکرد.

او ادامه داد: هم اکنون حدود ۱۸ درصد نان تولیدی تهران نان‌های حجیم هستند این در حالی است که این رقم در کل کشور ۵ درصد است. البته قیمت‌ گذاری نان‌های صنعتی از عهده اتحادیه خارج شده و بر عهده مقامات دولتی قرار گرفته است.

کرمی اضافه کرد: بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که قوت غالب مردم ایران نان است، به طوری که در سه وعده غذایی صبح و ظهر و شب، نان در سفره مردم دیده می‌شود. این در حالی است که با تغییر ذائقه مردم و گرایش به سمت غذا‌های آماده، نوع نان‌هایی که در سبد غذایی مردم قرار می‌گیرد نیز، تغییر کرده است. اما در مجموع، نان سنتی همچنان نسبت به نان‌ های ماشینی و صنعتی، از اقبال بیشتری برخور دارند.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه‌ حجیم شهر تهران تصریح کرد: نان‌های حجیم همان نان‌های صنعتی اند که به صورت استاندارد و بدون دخالت دست و با استفاده از ماشین آلات صنعتی تولید می‌شوند در حالی که برخلاف سایر نان‌های مصرفی اینگونه نبوده است.

دور ریز نان های حجیم کمتر از سایر نان هاست

کرمی اضافه کرد: این نان‌ ها به دلیل ماندگاری بالایی که دارند کاملا استاندارد هستند و از دور ریز کمتری نسبت به سایر نان‌های دیگر برخوردارند و مواد افزودنی که در این نان‌ها استفاده می‌شود کاملا به صورت استاندارد است به طوری که مسئولان وزارت بهداشت و سازمان استاندارد هم بر سالم بودن این نان تاکید دارند.

او بیان کرد: بررسی‌ ها و گزارش‌های آماری نشان می‌ دهد که حدود ۹۰ درصد از مردم کشور، تمایل به استفاده از نان سنتی دارند. به طوری که سرانه مصرف نان در ایران، به ازای هر نفر ۱۶۵ کیلوگرم است.

کرمی گفت: نان فانتزی از نظر کیفیت، ماندگاری و مواد اولیه بسیار بهتر از نان سنتی است. زیرا در تهیه این نوع نان از حرارت غیرمستقیم استفاده می‌شود، همچنین از جوش شیرین که برای بیماری‌های گوارشی و روده مضر است، استفاده نمی‌شود.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه‌ حجیم شهر تهران در ادامه با اشاره به این که دولت ۲ نوع آرد در اختیار واحد‌های تولید نان می‌ دهد اضافه کرد: هم اکنون دولت هر کیلو آرد را به واحد‌های صنعتی نان به قیمت ۹۰۰ تومان و به نانوایی‌ های سنتی ۶۶۵ تومان ارائه می‌کند به طوری که قیمت بیمه واحد‌های صنعتی ما ۳۰ درصد و برای نان‌ های سنتی ۱۰ درصد است و مالیاتی که از ما اخذ می‌شود بسیار بالاتر از واحد‌ های نانوایی سنتی است و در نهایت ما یک وجه اشتراک مشترک نداریم.خبرگزاری قطره