خرماهای مضافتی روی دستان نخلداران باقی است

  • 1397/05/01
  • 567 بازدید

رئیس انجمن ملی خرمای ایران اعلام کرد: کمبود کارتن های مناسب برای جمع آوری خرماهای مضافتی موجب شده تا صدها تن محصول روی دست نخلداران برخی مناطق خرماخیز کشور باقی بماند.

«محسن رشید فرخی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت : دوره برداشت خرما سالیانه از ابتدای مرداد تا پایان مهرماه است و استان های خرما خیز کشور از جمله کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس که دارای رقم رطب و خرمای مضافتی با رطوبت بالا دارند، با معضل کمبود کارتن رو برو شده اند.

وی اضافه کرد: نوسان قیمت ارز باعث شده که تولید کنندگان کارتن اقدام به افزایش بیش از 35 درصدی نرخ آن کنند، همچنین برخی برای افزایش کسب درآمدشان هم اقدام به صادرات بخش عمده این کارتن ها به کشورهای همسایه می کنند که خود منجر به کمبود این کالا در داخل کشور شده است.

وی گفت : پیش از این قیمت مجموع 13 کارتن ( 12+ 1 ) ویژه بسته بندی خرمای مضافتی و رطب بین 190 تا 210 هزارتومان بود، اما امروز نرخ این کالا به بیش از 290 هزارتومان رسیده که تولید کنندگان را با مشکل تامین آن روبرو ساخته است.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران تصریح کرد: نبود کارتن مورد نیاز برای این بخش علاوه بر صدمه به تولید، می تواند صادرات را نیز دچار مشکل سازد، زیرا بیش از 50 درصد خرمای صادراتی از رقم مضافتی به شمار می رود.

وی خواستار آن شد تا وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نسبت به تامین کارتن مورد نیاز نخلداران اقدام نمایند، تا محصول خرمای کشاورزان روی دستشان باقی نماند و از بین نرود.

فرخی پیش بینی کرد: امسال نزدیک به یک میلیون و 100 هزارتن خرما در کشور تولید شود، درعین حال سالانه در سطح بیش از 203 هزارهکتار از اراضی کشور نزدیک به یک میلیون 200 هزار تن انواع خرما تولید می شود که استان های کرمان، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان و بوشهر قطب تولید این محصول برای عرضه به بازارهای داخلی و خارجی محسوب می شوند.

طبق آمارها در سال 1396 بیش از 260 هزارتن خرما معادل 20 درصد کل تولید خرمای کشور به ارزش 300 میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شد.

ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، پاکستان، الجزایر، عراق، سودان، عمان، مصر و لیبی 10 تولید کننده برتر خرما در جهان به حساب می آیند که مصر بیشترین میزان عملکرد و الجزایر بیشترین سطح زیر کشت را دارند.

سرانه مصرف خرما در ایران بین هفت تا 10 کیلوگرم محاسبه شده است.خبرگزاری ایرنا