ارزش غذایی نان مستلزم وجود سبوس است

  • 1396/05/14
  • 842 بازدید

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی بهداشتی معاونت غذا و دارو کرمانشاه : سوء تغذیه و مشکلات گوارش از تبعات استفاده از نان ناسالم است. حفظ ارزش غذایی نان مستلزم وجود سبوس در آن است.

به گزارش ایفدانا ؛ به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو کرمانشاه: دکتر شهریار مستوفی گفت: نان اصلی ترین غذای مصرفی مردم است. باتوجه به سرانه مصرف نان در کشور که در حدود 160 کیلوگرم در سال می باشد، تأمین سلامت نان از سوی متولیان و انتخاب آن توسط مردم در سلامت جامعه نقش بسزای دارد. اقشار کم درآمد جامعه 70 تا 80٪ کالری مورد نیازشان را از نان تأمین می کنند و با توجه به این مهم تهیه نان سالم و با کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: متأسفانه گاهاً مشاهده می گردد که در واحدهای خبازی برای ورآمدن خمیر از جوش شیرین استفاده می نمایند که این امر می تواند ضمن ایجاد مشکلات گوارشی، تخمیر کاملاً انجام نشده و باعث کاهش جذب کلسیم و آهن گردد.

دکتر مستوفی خاطرنشان کرد: با کمال تاسف ما امروزه در جامعه شاهد آن هستیم که مردم تمایل به مصرف نان سفید دارند که باید درآموزش های صورت گرفته این تفکر اشتباه اصلاح شود. نان سفید نوعی کربوهیدرات ساده است که زود هضم می باشد و مصرف آن سریعاً قند خون را بالا برده و به همین دلیل برای بیمار دیابتی ویا افراد مستعد ابتلاء به این بیماری مشکلاتی را ایجاد می کند. بیماران دیابتی باید حتماً از نان سبوس دار استفاده نمایند. نانهای تیره ارزش غذایی بالاتری نسبت به نان سفید دارند و تیرگی نان دلیل بر کیفیت بهتر نان است .

وی با اشاره به مزایای استفاده از نان های تیره و سبوس دار عنوان کرد: فیبر موجود در نان سبوس دار بهترین درمان تغذیه ای در یبوست و بیماریهای روده بزرگ از جمله سرطان روده بزرگ می باشد.نان سبوس دار به خاطر ایجاد سیری در فرد نسبت به نانهای سفید خطر کمتری در ایجاد چاقی دارد. همچنین مصرف نانهای سبوس دار کلسترول خون و چربی خون را کاهش داده و از پیشرفت بیماریهای قلبی و عروقی پیشگیری می کند.

دکتر مستوفی افزود: میزان بالایی از نیاز روزانه به ویتامینها و مواد معدنی، پروتئین و فیبرتوسط نانهای سبوس دار تأمین می شود و باعث تقویت سیستم ایمنی دفاعی بدن می گردد و باتوجه به وجود ویتامین B2 ونیاسین در بهبود عملکرد مغز نقش بسزایی دارد.

وی عنوان کرد: مردم بایداز مصرف نانهای سوخته به دلیل وجود ماده سمی به نام آکریل آمید خودداری نمایند و همچنین از قرار دادن نان در کیسه های نایلونی به دلیل فرآیند بیات شدن نان و ایجاد کپک و نیز پدیده مهاجرت عوامل آسیب رسان به نان جداً خودداری کنند.

دکتر مستوفی در پایان افزود: توصیه ما به مردم عزیز استفاده از نان سبوس دار است و نان سنگک دارای درصد بالاتری از سبوس می باشد که می تواند در پیشگیری از ابتلاء به سوء تغذیه و مشکلات گوارشی نقش بسزایی داشته باشند.پایگاه خبری غذا ودارو(ایفدانا)