ثبت اخبار شرکت شما
محصولات گواهی شده در راستای تأمین امنیت غذایی در کشور تولید می شودمحصولات گواهی شده در راستای تأمین امنیت غذایی در کشور تولید می شود
تاریخ: 1399/07/24
شماره: 27097
بازدید: 39

سعید سعادت گفت: از سال ۹۸ تولید محصولات گواهی شده در کشور به صورت رسمی و با ایجاد سامانه سِرگانیک شروع شده است.

محصولات گواهی شده در راستای تأمین امنیت غذایی در کشور تولید می شود

سعید سعادت مدیرکل دفتر وزارتی در وبینار روز جهانی غذا، گفت: تعریف سازمان فائو از امنیت غذایی، دسترسی پایدار همه آحاد جامعه به غذای کافی، ایمن و مغزی در تمام اوقات شبانه روز است.


وی افزود: علاوه بر اهمیت تولید، همه آحاد جامعه باید دسترسی پایدار به غذا داشته باشند، همچنین تولید غذای ایمن و مغذی مسئله مهم دیگری است که باید به آن توجه شود.


سعادت تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد ۱۸.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور قابل کشت است که حدود ۸ میلیون هکتار از این اراضی آبی است و بیش از ۹۰ درصد از تولید در این ۸ میلیون هکتار انجام می‌شود.


وی افزود: از این میزان ۶.۸ میلیون هکتار و بالغ بر ۸۰ درصد از آن با محدودیت شوری، گچی بودن، کمبود مواد آلی، عمق خاک، بافت و آهکی بودن مواجه هستند و تنها ۱.۲ میلیون هکتار از اراضی بدون محدودیت هستند، بنابراین برای تولید محصولات کشاورزی فشار زیادی به منابع خاکی وارد می‌شود.


سعادت ادامه داد: از ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی، بیش از ۱۲۰ میلیون تن محصول تولید می‌شود که نشان دهنده میزان کمیت تولیدات محصولات کشاورزی در کشور است.


سعادت در رابطه با تولید محصولات گواهی ‌شده عنوان کرد: در زمان تولید محصولات گواهی شده، مدیریت به گونه‌ای است که پس از تولید، محصول فاقد باقیمانده سموم و آفت کش بوده، میزان آلاینده و نیترات مطابق با استاندارهای موجود و همچنین تحت نظارت و دارای شناسنامه قابل ردیابی است و امنیت غذایی جامعه را تأمین می‌کند.


وی با اشاره به این که وزارت جهاد کشاورزی وظیفه امنیت غذایی را برعهده دارد، بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در راستای تولید کمی، نقش خود را علی ‌رغم محدودیت ‌ها به خوبی انجام داده و در بحث کیفیت همراه و همگام با وزارت بهداشت و سازمان استاندارد ایران پیش رفته است.


سعادت افزود: از سال ۹۸ تولید محصولات گواهی شده در کشور به صورت رسمی و با ایجاد سامانه سِرگانیک شروع شده و امیدواریم با همکاری سایر بخش‌ های مرتبط با تولید، فرآیند تولید محصولات گواهی شده راه خود را پیدا کند.

منبع خبر: مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت