ثبت اخبار شرکت شما
صادرات رانتی ۸۰۰ میلیون دلاری شیرینی وشکلاتصادرات رانتی ۸۰۰ میلیون دلاری شیرینی وشکلات
تاریخ: 1398/04/26
شماره: 23793
بازدید: 369

۸۰۰ میلیون دلار شیرینی، شکلات و بیسکویت که با مواد اولیه یارانه‌ ای یا ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید شده در سال گذشته صادر شده و این صادرات رانتی در سال جاری نیز ادامه دارد.

صادرات رانتی ۸۰۰ میلیون دلاری شیرینی وشکلات به گزارش خبرگزاری تسنیم در شرایطی که دولت برای حمایت از مصرف‌ کنندگان داخلی به تولید برخی از کالاهای اساسی و مصرفی مردم یارانه می دهد تا این محصولات با قیمت ارزان تری به دست آنها برسد، اما این تفاوت قیمت باعث خروج این محصولات به صورت قانونی و غیرقانونی از کشور شده است.

دولت برای جلوگیری از خروج این کالاها از کشور صادرات کالاهای اساسی را ممنوع کرده است اما این کالاها به صورتهای مختلف از کشور خارج می شود. انتشار اخبار مربوط به کشف کالای قاچاق نیز به همین خاطر و ناشی از اختلاف قیمت کالاها در کشور با دیگر کشورها است .

سوء استفاده جدید از ارز 4200 تومانی

اما یکی از روش های دیگری که کالاهای یارانه ای از کشور خارج میشود خروج غیر مستقیم آنها با انجام یک مرحله فرآوری است. بر این اساس شکر یارانه ای یا وارد شده با ارز 4200 تومانی، روغن وارداتی با ارز 4200 تومانی و گندم تولید شده در داخل کشور به صورت یارانه ای در قالب شیرینی، شکلات و بیسکویت از کشور خارج و سود هنگفت و رانت عجیبی را نصیب صادر کنندگان میکنند.

ناگفته نماند که این صادرات رانتی در محصولات دیگری نیز وجود دارد که در پرونده قبلی به موضوع صادرات 120 میلیون دلاری آبنات پرداخته شد و در آتی به سایر محصولات پرداخته میشود.

صادرات یارانه های عمومی

بر اساس اعلام خود انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در سال گذشته حدود 800 میلیون دلار شیرینی، شکلات و بیسکویت به این شکل صادر شد که این رقم در سال 96 نیز ، 598 میلیون دلار بوده است.

مغازه ای دبیر انجمن مربوطه اعتقادی به رانت یاد شده ندارد و معتقد است که در صورتی که مواد اولیه تولید برای آنها فراهم شود می توانند صادرات یک و نیم میلیاردی تنها به کشورهای منطقه خاورمیانه داشته باشند.

البته واضح است صادرات به این شکل در واقع صادرات یارانه است و این صادرات در صورتی به نفع منافع ملی خواهد بود که مشمول عوارض صادراتی شوند یا این تولید کنندگان برای صادرات محصولات خود از مواد اولیه وارداتی غیر یارانهای (ورود موقت) استفاده کنند.

صادرات شیرینی، شکلات و بیسکویت به 66 کشور

جمشید مغازه ای دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در گفتگو اظهار کرد: آمار و اطلاعات صادرات شیرینی، شکلات و بیسکویت در سال جاری هنوز استحصال نشده اما در سال گذشته بیش از 792 میلیون دلار صادرات محصولات صنعتی شیرینی، شکلات و بیسکویت وجود داشته است و این رقم در سال 96، 598 میلیون دلار بوده است.

وی افزود: یکی از مشکلات عدیده ما در این صنعت تامین مواد اولیه تولید از جمله روغن و شکر است و گرنه میزان صادرات ما بیشتر از مقدار فعلی بود، زیرا نتوانستیم به بخش از تعهدات خود عمل کنیم.

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات ادامه داد: در صورتی مشکلات تامین مواد اولیه حل شود و دولت از این صنعت حمایت داشته باشد می توانیم یک و نیم میلیارد دلار صادرات تنها به کشورهای منطقه، داشته باشیم.

مغازه ای در پاسخ به اینکه چرا محصولاتی را صادر میکنید که برای تولید آنها از مواد اولیه یارانه ای و ارز 4200 تومانی استفاده شده است گفت: «ما به ارز 4200 تومانی کاری نداریم! آرد، روغن و شکر را از بازار داخلی تهیه می کنیم؛ همیشه نیز نمی توانیم این کالاها با قیمت مصوب خریداری کنیم و قیمتهای خرید مواد اولیه متفاوت و در برخی از مواقع کمیاب بوده است.»

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات گفت: به طور مثالدر مقاطعی مجبور شده ایم که هر کیلوگرم شکر را به قیمت 8000 تومان نیز خریداری کنیم.

وی اظهار داشت: شکر با نرخ مصوب دولتی را به صورت سهیمه ای به کارخانه ها پرداخت می کنند به طوری که هنوز سهیه شکر اردیبهشت ما حمل نشده و به کارخانه ها نرسیده است و ما نگرانی توقف فعالیت کارخانه ها هستیم.

مغازه ای گفت: شکر دولتی که به صنایع ما اختصاص می یابد به طور کامل تکاپوی صنایع شرینی، شکلات و بیسکویت را نمیدهد؛ به طوری که صنایع ماهانه 60 هزار تن شکر نیاز دارند اما بیشتر از 40 هزار تن در اختیار آنها قرار نمی گیرد و مجبور هستند بخشی از نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در پاسخ به این سوال که با در نظر گرفتن همه این تفاسیر قیمت تمام شده تولید کننده شیرینی شکلات و بیسکویت در ایران در مقایسه با دیگر کشورها بسیار کمتر و برای صادرات رقابتی است گفت: بله قیمت های ما برای صادرات در مقایسه با سایر کشورها رقابتی است.

وی تصریح کرد: قیمت محصولات خود را در بازار داخلی به دلیل اینکه کالاهای اساسی و مهم در سبد غذایی مردم نیست نمی توانیم افزایش دهیم (زیرا در صورت افزایش قیمت منجربه حذف آن از سبد خرید مردم می شود).

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در واکنش به صادرات رانتی این محصولات با توجه به یارانه ای بودن مواد اولیه تولید گفت:آردی که در اختیار ما قرار می گیرد نیمه یارانه ای نیست و قیمت آزاد است به طوری که قیمت هر کیلوگرم گندم صنف و صنعت 1850 تومان و آرد آن 2300 تا 2400 تومان است.

(بنابران گزارش قیمت هرکیلوکرم گندم خارجی با احتساب ارز نیمایی 2500 تومان است که باید هزینه های حمل و نقل را نیز باید به آن اضافه کرد. بر این اساس آردی که در اختیار صنف و صنعت قرار میگیرد به شکلی نیمه یارانه ای به حساب می آید زیرا قیمت گندم اختصاصی به این بخش 1850 تومان است.)

وی افزود: قیمت مصوب روغن نیز در بازار افزایش یافته است و در صورتی که بخواهیم از خارج از کشور هم وارد کنیم باید 40 درصد برای واردات تعرفه پرداخت کنیم؛ از طرفی اختصاص ارز به واردات نیز با تاخیر صورت می گیرد.

مغازه ای در واکنش به اینکه ارز اختصاصی برای واردات روغن 4200 تومان است و تفاوت زیادی با بازار آزاد و نفع زیادی برای وارد کننده دارد گفت: بله در صورتی که تکافوی کار ما را دهد 4200 است؛ البته توجه کنید که تنها قسمتی از مواد اولیه تولید روغن است و ما بخش از نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می کنیم.

وی اظهار داشت: البته با افزایش قیمت روغن، اکنون مساله کمبود این محصول در بازار تا حدودی رفع شده است.

دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات اضافه کرد:قیمت مواد افزودنی تولید مانند اسیدهای خوراکی، کاکائو و گلوکوز وارداتی است و با قیمتهای بالایی وارد میشود.

وی اظهار داشت:محصولات ما به 66 کشور شامل کشور های اروپای شرقی، جنوب شرقی آسیا، کشورهای حاشیه خیج فارس، افغانستان عراق و غیره صادر میشود.
منبع خبر: خبرگزاری تسنیم


تگ ها :