ثبت اخبار شرکت شما
کنجد مناسب‌ ترین کشت جایگزین برنج در خوزستانکنجد مناسب‌ ترین کشت جایگزین برنج در خوزستان
تاریخ: 1401/04/01
شماره: 32679
بازدید: 55

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: یکی از محصولات مهمی که در زمان خشکسالی ، کم آبی و تناوب با محصول گندم می تواند باعث پایداری تولید شود کنجد است با توجه به شرایط اقلیمی خوزستان ، کشت این محصول به کشاورزان توصیه می‌شود.

کنجد مناسب‌ ترین کشت جایگزین برنج در خوزستان

تورج نوروزی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشست بررسی کشت کنجد مقاوم به ریزش با بیان اینکه استان خوزستان با کشت سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار کنجد ، رتبه نخست کشت این محصول را در کشور به خود اختصاص داده است، بیان کرد: با توجه به منابع محدود آب در استان، روی آوردن به گیاهان کم آب بر با صرفه اقتصادی بالا از اهمیت زیادی برخوردار است.


وی افزود: یکی از این محصولات کم‌آب بر و مقاوم به خشکی، کنجد است که در تناوب با محصول مهمی مانند گندم می‌تواند باعث پایداری تولید شود.


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه کنجد به عنوان کشت جایگزین برنج به کشاورزان معرفی و توصیه شده است تاکید کرد: در کنار کشت کنجد باید برداشت مکانیزه آن نیز مورد توجه قرار گیرد.


وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی کنجد مقاوم به ریزش برای سال جاری ۴۰۰هزار ریال در نظر گرفته شده اظهار داشت: در کشت کنجد مقاوم به ریزش ۲ اصل آزادسازی به موقع اراضی قبل از کشت گندم وعدم تاخیر در آخرین آبیاری از اهمیت بیشتری برخوردار است.


نوروزی به همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و شرکت کشت و صنعت رجایی در خرید تضمینی کنجد در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: اگر کشاورزان کنجد برداشت شده را  از کنجد وحشی و علف هرز پاکسازی کنند محصول آنها با قیمتی بالاتر از قیمت تضمینی توسط شرکت خریداری می شود.


به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در کشت گونه جدید کنجد مقاوم به کم آبی و ریزش ، برداشت کنجد با کمباین به صورت یکجا صورت می‌گیرد و نیازی به خشک کردن محصول در فضای باز نیست و این فرایند، هزینه‌های کشاورزان را کاهش و برداشت در واحد سطح را افزایش می‌دهد.


براساس الگوی کشت تابستانه ، کشت ماش ، کنجد و سورگم به جای محصولات پرآب به کشاورزان خوزستانی توصیه شده است.


 


 


منبع خبر: خبرگزاری ایرنا