ثبت اخبار شرکت شما
کاهش ۶۰ درصدی صادرات زعفران کاهش ۶۰ درصدی صادرات زعفران
تاریخ: 1401/03/05
شماره: 32613
بازدید: 97

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به افزایش هزینه های صادرات و مشکلات بازگشت ارز، قاچاق زعفران به طور انبوه در حال انجام است.

کاهش ۶۰ درصدی صادرات زعفران

آقای غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته ۲۴ میلیون تومان، زعفران پوشال ۳۱ میلیون تومان، زعفران سرگل ۳۲ میلیون و نگین ۳۲ تا ۳۷ میلیون تومان است.


وی افزود: عرضه هر مثقال زعفران با نرخ ۱۸۰ هزار تومان منطقی است، هر چند زعفران نگین با نرخ های بالاتری به فروش می رسد.


مقام مسئول اذعان داشت: بنابر آمار‌ گمرگ صادرات زعفران در فروردین امسال نسبت به پارسال ۵۹.۵ درصد کاهش داشته، چرا که به سبب هزینه های بالای صادرات، زعفران به شکل انبوه قاچاق می شود.


میری تاکید کرد: با توجه به افزایش تعرفه های گمرکی و مشکلات بازگشت ارز امیدی به رونق صادرات نیست که این موضوع بر قاچاق دامن می زند چرا که اختلاف صادرات زعفران با شناسنامه و قاچاق ۶ میلیون تومان است.


با افزایش ۵۷ درصدی قیمت پایه گمرکی زعفران از ۱۲۵۰ به ۱۵۹۸ دلار و مشکلات بازگشت ارز، صادرات رسمی زعفران کاهش معناداری داشته است چرا که عمده زعفران به طور قاچاق خارج می شود.


با توجه به افزایش معنادار زعفران پوشال با نگین در سال زراعی گذشته بسیاری از کشاورزان اقدام به کشت زعفران نگین‌ کردند که این امر منجر به کاهش عرضه و افزایش ۱۵ درصدی قیمت زعفران‌ پوشال نسبت به قبل شد.


منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان