ثبت اخبار شرکت شما
گونه‌های جدید ماهی به صنعت آبزی پروری معرفی شدندگونه‌های جدید ماهی به صنعت آبزی پروری معرفی شدند
تاریخ: 1399/08/28
شماره: 27231
بازدید: 274

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: معرفی گونه های جدید ماهی به صنعت آبزی پروری یکی از طرح های اولویت دار بخش تحقیقات علوم شیلاتی در ایران است.

گونه‌های جدید ماهی به صنعت آبزی پروری معرفی شدند
محمود بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشو در نخستین روز از چهارمین همایش بین المللی تحقیقات شیلات و آبزیان که به صورت مجازی برگزار شد، بیان کرد: این موسسه با قدمتی بیش از ۱۰۲ سال، برخورداری از ۱۲ مرکز و پژوهشکده و نیز نیروهای متخصص و امکانات آزمایشگاهی، در راستای تولید دانش فنی در عرصه شیلات و آبزیان، تلاش می کند.


وی با تاکید بر این که مصرف سرانه آبزیان در ایران به بیش از ۱۳ کیلوگرم به ازای هر نفر در سال رسیده است، افزود: این رقم در دنیا ۲۴.۲ کیلوگرم برآورد می شود و از این رو باید برای ارتقای بیشتر مصرف انواع آبزیان در ایران، کوشید تا نسل های آینده از سلامت بهتری برخوردار شوند.


بهمنی اظهار داشت: معرفی گونه های جدید ماهی به صنعت آبزی پروری کشور یکی از ماموریت های اولویت دار محققان علوم شیلاتی محسوب می شود و در این زمینه، ماهی سوف در شمال کشور مراحل آزمایش در قفس را می گذراند و ماهیان شانک، سوکلا، کفال برای معرفی به صنعت آبزی پروری، در حال بررسی هستند.


رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، تدوین دانش فنی تکثیر و پرورش آبزیان بومی اقتصادی، اصلاح نژاد آبزیان با تاکید بر ماهی قزل آلا، کپور و برخی ماهیان دریایی، تکثیر و پرورش سایر آبزیان مانند جلبک ها و صدف ها، بهره گیری از مکانیزاسیون و کاربرد آنها در سالن های تکثیر و پرورش آبزیان و توسعه دریامحور پرورش ماهیان دریایی در قفس را از مهمترین موارد مطالعات حوزه آبزی پروری و اصلاح نژاد محققان علوم شیلاتی برشمرد.


بهمنی با اشاره به فهرست IUCN و CITES در مورد گونه های در معرض خطر گفت: در این فهرست، پنج گونه ماهیان خاویاری دریای خزر قرار گرفته اند که اگر تدبیری اتخاذ نشود، ممکن است در آینده نسل این گونه ها منقرض شوند.


بهمنی اذعان داشت:  بیش از۱۳۳ گونه در مناطق طبیعی و نیمه طبیعی وجود دارد که ۱۵ گونه از آنها ارزش آبزی پروری دارند.


این مقام مسئول در ادامه یاداور شد: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، جزو معدود موسساتی است که دارای معاونت ترویج و انتقال یافته ها است و برگزاری دوره های آموزشی برای بهره برداران، پیاده سازی پایلوت پروژه های مختلف در مزارع و انتشار تعداد کثیری مجله و کتاب، از مهمترین فعالیت های این معاونت به شمار می رود.


بر پایه این گزارش در این کنگره، دکتر حافظیه معاون پژوهش و فناوری موسسه و دبیر علمی کنگره، دکتر نبی الله خون میرزایی، رئیس سازمان شیلات ایران، رییس کنگره (مهمت کاراتاش از کشور ترکیه)، دکتر کوهپایه زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر ابطحی، رییس پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز به سخنرانی پرداختند.

منبع خبر: مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران