ثبت اخبار شرکت شما
زیان ۳۰ میلیاردی تولید کنندگان قارچ/ مسمومیت‌ های ناشی از قارچ سمی متوقف شدزیان ۳۰ میلیاردی تولید کنندگان قارچ/ مسمومیت‌ های ناشی از قارچ سمی متوقف شد
تاریخ: 1397/03/23
شماره: 16693
بازدید: 138

یک مقام مسئول گفت: با توجه به نرخ کنونی قارچ در بازار، تولیدکنندگان با زیان روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد تومان روبرو هستند.

زیان ۳۰ میلیاردی تولید کنندگان قارچ/ مسمومیت‌ های ناشی از قارچ سمی متوقف شد محمد حسن افشار رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از توقف مسمومیت‌های ناشی از قارچ‌های سمی خبر داد و گفت: مصرف قارچ های خوراکی به سبب اطلاع رسانی نادرست برخی رسانه ها، به حالت عادی بازنگشته و مردم همچنان در مصرف قارچ احتیاط می‌کنند، این امر بحران بزرگی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه روزانه 500 تن قارچ در واحد های پرورشی صنعتی تولید می شود، افزود: با توجه به کاهش مصرف ناشی از نگرانی خانوارها، روز گذشته قیمت فروش هر کیلو قارچ در مغازه ها به 2 هزار تومان رسید که این امر بیانگر زیان روزانه 25 تا 30 میلیارد تومانی تولید کنندگان است، چرا که در آخرین بررسی ها که تیر ماه سال گذشته صورت گرفت؛ قیمت تمام شده تولید با احتساب حداقل سود برای تولید کننده 8 هزار و 200 تومان بود.

این مقام مسئول بیان کرد: با توجه به زیان قابل توجه تولید کنندگان قارچ از وزارت جهاد تقاضا کردیم که اقساط وام تولیدکنندگان را استمهال کند، چراکه با ادامه این روند، 80 درصد تولیدکنندگان ظرف مدت یک ماه آینده ورشکست خواهند شد.

افشار ادامه داد: براساس آمار فائو، سالیانه 12 میلیون تن قارچ خوراکی در دنیا تولید می شود و از آنجاکه این قارچ های خوراکی در یک تشکیلات و آزمایشگاه های بین المللی بررسی و سپس تولید بذر می شود؛ بنابراین جای هیچ گونه نگرانی در مصرف قارچ های خوراکی وجود ندارد.

رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ در پایان تصریح کرد: چندی پیش، برخی از جوامع محلی و توریست در کوهستان ها اقدام به جمع آوری و فروش قارچ های خوراکی و غیر خوراکی کردند که این امر منجر به مسمومیت آتی و مسمومیت پس از چند هفته شد. خوشبختانه با اطلاع رسانی صورت گرفته و اجتناب افراد از خوردن قارچ های وحشی، تاکنون گزارشی از مسمومیت ناشی از قارچ های سمی در هفته اخیر نداشتیم.
منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت